Formalności przed założeniem działalności

with Brak komentarzy

formalności przed rozpoczęciem działalności

Wszystko zaczyna się od marzenia.

Z czasem marzenie zmienia się cel, którego realizację warto rozpisać w formie planu działania.

W harmonogramie działań, prędzej czy później, przychodzi ten długo wyczekiwany moment, który z jednej strony przeraża, a z drugiej powoduje ekscytację - założenie firmy.

Wizja przeglądania przepisów i obowiązków prawnych przedsiębiorcy, a potem wizyty w urzędzie, może wywołać czarne myśli: czy dam radę ze wszystkimi formalnościami, czy nie popełnię błędu, czy umiem poprawnie wypełnić wszystkie dokumenty?

Całe szczęście strach ma wielkie oczy, a rejestracja firmy wbrew pozorom wcale nie jest taka trudna.

Jednak zanim zaczniesz wypełniać odpowiednie dokumenty, warto zapoznać się z możliwościami, które masz do wyboru. Jeśli wcześniej podejmiesz kluczowe decyzje, samo wypełnianie wniosku pójdzie sprawnie.


Jakie kroki warto podjąć zanim oficjalnie wystartujesz ze swoją działalnością?

# Sprawdź, czy musisz zakładać firmę.

Może na początku jesteś w stanie wykonywać zlecenia na podstawie umowy o dzieło lub spełniasz warunki działalności nierejestrowanej?

# Wybierz formę opodatkowania.
  • na zasadach ogólnych
  • według stawki liniowej
  • ryczałt
    karta podatkowa

Przeanalizuj, które rozwiązanie będzie dla Ciebie najbardziej korzystne finansowo.

# Wybierz nazwę firmy.

Czy nie jest zarejestrowanym znakiem towarowym? Pamiętaj, że nazwa firmy to nie nazwa marki. W ramach swojej firmy możesz rozwijać kilka marek.

# Określ datę rozpoczęcia działalności.

Jeśli korzystasz z ulgi ZUS na start i założysz firmę na początku miesiąca, to od tego miesiąca zacznie się liczyć okres 6 miesięcy bez składek ZUS na ubezpieczenia społeczne. Jeśli jednak zarejestrujesz działalność w połowie miesiąca, to termin 6-tej miesięcznej ulgi zacznie płynąć dopiero od następnego, pełnego miesiąca. Tym sposobem oszczędzasz jeden dodatkowy miesiąc bez składek. Wystarczy, że początek rozpoczęcia działalności określisz na inny niż pierwszy dzień miesiąca.

# Wybierz kody PKD.

Kody PKD określają rodzaj działalności. Rejestrując działalność musisz podać główny KOD, stanowiący przeważającą działalność oraz kody działalności dodatkowej.

# Załóż konto firmowe w banku.

Punkt nieobowiązkowy, ale rekomendowany. Dobrze jest mieć wyraźny podział na budżet firmy i prywatny.

# Załóż profil zaufany lub podpis elektroniczny.

Kolejny nieobowiązkowy punkt, ale warto go uwzględnić. Pozwoli to załatwić większość formalności zdalnie, zmieniać dane we wnioskach, a także podpisywać dokumenty nie związane z działalnością (np. wniosek 500+).

# Uzyskaj pozwolenia, jeśli są wymagane.

Jeżeli planujesz prowadzić działalność wymagającą uzyskania koncesji, pozwoleń lub innych certyfikatów, warto zająć się tym wcześniej. Po oficjalnym rozpoczęciu działalności brak wymaganych pozwoleń spowoduje opóźnienie momentu pierwszej sprzedaży, a koszty np. ZUS'u będzie trzeba pokryć niezależnie od tego, czy udało Ci się coś zarobić, czy nie.

# Sprawdź, czy przysługują Ci zniżki ZUS.

Na początku działalności istotna jest każda zaoszczędzona złotówka. Składki ZUS są dużym obciążeniem, dlatego początkujący przedsiębiorcy mogą liczyć na ulgi.

# Sprawdź, czy musisz być płatnikiem VAT.

Przy spełnieniu odpowiednich warunków, możesz być zwolniony z tego obowiązku. Jeśli jednak planujesz promować swoją działalność np. na Facebooku za pomocą płatnych reklam, musisz zarejestrować się jako płatnik VAT-UE.

# Zdecyduj o księgowości (forma księgowości, ewidencje, program do księgowości).

Możesz prowadzić księgowość samodzielnie, skorzystać z księgowości online lub zlecić tę funkcję księgowemu.

 


Podobały Ci się porady? O wiele więcej znajdziesz w e-booku "Jak zacząć biznes".


Czy ten tekst był dla Ciebie wartościowy? Jeśli tak, poleć go proszę znajomym, którym też się przyda ta wiedza lub napisz swoją opinię w komentarzu.

Zostaw Komentarz