Z biznesem jak z odchudzaniem

with Brak komentarzy

medytująca kobieta i napis z biznesem jak z odchudzaniem

 

Prowadzenie biznesu zdecydowanie bardziej przypomina bieg długodystansowy niż krótki wyścig. Nie jest istotne kto szybciej wystartuje i pierwszy dobiegnie do najbliższego zakrętu, najważniejsze jest kto przetrwa (zwłaszcza w czasie kryzysu) i dobiegnie do mety.

Podstawą stabilnego, skutecznego rozwoju biznesu są dobre, stałe nawyki i praktyki. Podobnie jest z odchudzaniem. Chcąc osiągnąć rewelacyjne wyniki w krótkim czasie, szybko orientujemy się, jak ciężko jest utrzymać reżim diety, ćwiczeń i innych wyrzeczeń. Niektórym udaje się zupełnie przeorganizować całe swoje życie, wiadomo jednak, że jest to malutki odsetek, jeśli nie promil osób, które marzą o znacząco mniejszym rozmiarze. Nie jest tajemnicą, że złoty środek polega na stałej zmianie zarówno w zakresie odżywiania, jak i regularnego wysiłku fizycznego. Im bardziej łagodne zmiany będziemy wprowadzać, tym większe prawdopodobieństwo, że uda nam się je utrzymać i wypracować stałe nawyki. Wbrew pozorom jest to trudniejsze niż zaciśnięcie zębów na miesiąc, dlatego tak wielu osobom się to nie udaje.

Druga strona medalu jest taka, że zbyt ambitne cele szybko potrafią nas zniechęcić, wzbudzić frustrację i rezygnację z wyznaczonych celów. Pisałam o tym w poście o postanowieniach noworocznych, który znajdziesz tutaj. Zanim zaczniesz działać, wyznacz sobie cel zgodnie z metodą SMART.


Skąd o tym wiem?

Kilka lat temu pracowałam jako konsultant biznesowy. Praca firmy konsultingowej polega na tym, że zgłasza się do niej inna firma z określonym problemem. Konsultanci analizują problem, rozpoznają przyczyny, diagnozują główne źródło problemu, a następnie projektują niezbędne do wprowadzenia zmiany. We wszystkich tych etapach może brać udział Klient, który znając swoją firmę od podszewki, pomaga w całym procesie. Kolejny krok to wdrożenie zaprojektowanych zmian. Jest to niezwykle trudny czas, ponieważ większość osób zmian nie lubi. Prezes/właściciel takiej firmy musi stawić czoła różnego rodzaju barierom i uprzedzeniom zarówno ze strony swoich pracowników, jak i własnym.

Co udało mi się zaobserwować?

Wiele firm decyduje się na usługi konsultantów biznesowych. Wspólnie udaje się wypracować rozwiązania problemów, które ich dotykają, a nawet wdrożyć je z sukcesem. Jednak po jakimś czasie ta sama firma wraca do tej samej firmy konsultingowej z prośbą o pomoc w innym problemie.

Podczas rozmów pada niewygodne pytanie: "Jak wygląda sytuacja z poprzedniego projektu? Udało się utrzymać nowe rozwiązania?". Wtedy nastaje niezręczna cisza i pokrętne tłumaczenie prezesa. Nie słyszałam jeszcze, żeby jakakolwiek firma utrzymała zmiany od A do Z. Jeżeli zdecydowała się wdrażać rozwiązania z pomocą konsultanta, jest duża szansa, że zostały one utrzymane, ale nie w 100%. Część przedsiębiorstw płynnie wraca do starych przyzwyczajeń, a te, co postanowiły etap wdrożenia zrealizować samodzielnie, albo odłożyły projekt na potem (a potem zmienił się prezes lub inna kluczowa osoba w projekcie i temat został zamknięty) albo nie dały rady pokonać oporu ze strony pracowników.

Tak jak w przypadku odchudzania, są firmy, którym udało się samodzielnie osiągnąć założony cel, a następnie utrzymać ten stan, ale jest to zdecydowanie mały procent. Wielokrotnie naoglądałam się podobnych sytuacji zarówno jako konsultant zewnętrzny, jak i pracownik w firmie, która miała ambicje na wdrożenie znaczących usprawnień. Za każdym razem przekonywałam się o tym, że największy problem stanowi zmiana myślenia, a następnie utrzymanie na stałe nowych praktyk. W małych firmach największym wyzwaniem jest zmiana sposobu zarządzania, w dużych firmach największym wyzwaniem jest biurokracja, zmiana procedur, a następnie przyzwyczajeń pracowników. Oczywiście jest to forma uproszczenia, jednak wniosek jest podobny w obu przypadkach, zmiana organizacyjna zawsze jest wyzwaniem.


Jak się to ma do rozkręcania biznesu?

O wiele łatwiej jest wypracować dobre praktyki na początkowym etapie niż naprawiać duże przedsiębiorstwo w momencie, kiedy jest już niezbędna pomoc zewnętrznego konsultanta. Niby oczywiste, ale gdyby było równie proste, tyle firm nie upadałoby w pierwszym roku funkcjonowania. Na etapie rozkręcania biznesu często działamy intuicyjnie, czasami nadmiernie dopieszczamy szczegóły jednego obszaru, jednocześnie (może nieświadomie) zaniedbując inne kluczowe elementy biznesowej układanki. Bardzo ważne jest, aby nie popadać w skrajny perfekcjonizm, bo może się okazać, że zabraknie czasu na inne, kluczowe czynności, bez których biznes się nie rozwinie.

Co Ci mogę polecić?

Regularny, systematyczny rozwój każdego z obszarów. Listę obszarów wraz z rozpisanymi zadaniami do wykonania znajdziesz w e-booku "Jak zacząć biznes". Aby mieć pewność, że o niczym się nie zapomniało, najlepiej jest rozpisać cele w każdym z nich. Następnie wyznaczyć zadania do wykonania i umieścić je w kalendarzu. Pamiętaj jednak, aby nie narzucać sobie zbyt dużo. Lepiej robić postępy małymi krokami, na spokojnie, ale skutecznie. Dzięki temu wypracujesz sobie nawyk regularnego doskonalenia i usprawniania swojego biznesu, a to jest podstawą skutecznego rozwoju.

Jeśli planujesz otworzenie firmy, zacznij się przygotowywać się i doszkalać już teraz. Nie daj się złapać w pułapkę pt. "od jutra...". Zależy Ci na czymś? Działaj od teraz. Jeśli chcesz schudnąć, poświęć na początek tylko 5 minut na ćwiczenia - już dzisiaj. Jeśli chcesz rozwijać swój biznes, nie czekaj na wielki, przełomowy moment - zacznij go przygotowywać już dzisiaj. Prowadzisz już działalność? Poświęć dzisiaj 5 minut na sprawy, które Ci wiszą z tyłu głowy i wzbudzają wyrzuty sumienia. Małymi krokami, stopniowo, ale regularnie, rozwijaj swój biznes, dobre praktyki i nawyki, dzięki którym każdego dnia zrobisz mały postęp. To moja recepta.

 


Podobały Ci się porady? Interesuje Cię tematyka związana z rozkręcaniem swojego biznesu? Planujesz lub zaczynasz rozwijać swój biznes? Zainwestuj w instrukcję, w której krok po kroku opisane są wszystkie czynności związane z budowaniem biznesu od zera.


Czy ten tekst był dla Ciebie wartościowy? Jeśli tak, poleć go proszę znajomym, którym też się przyda ta wiedza lub napisz swoją opinię w komentarzu.

 

 

 

Zostaw Komentarz