Postanowienia noworoczne – jak je dotrzymać?

with 2 komentarze

postanowienia noworoczne

 

Postanowienia noworoczne to najczęściej porzucane cele, które sobie stawiamy. Średnia "długość życia" postanowień noworocznych to mniej niż 3 miesiące. Poniżej znajdziesz krótką instrukcję, jak je definiować, aby nie powodowały wyrzutów sumienia pod koniec roku.

 

#1 Postanowienia muszą być SMART.

Postanowienia to nic innego jak cele do zrealizowania, więc powinny być zdefiniowane zgodnie z zasadą SMART. Jest to najskuteczniejsza metoda, dzięki której zwiększysz prawdopodobieństwo sukcesu. Koncepcja ta doczekała się już kilku wersji, ale najpopularniejsza pochodzi od akronimu z angielskich słów:

S - specific - konkretny - sformułowany jednoznacznie, aby nie było wątpliwości, co dokładnie chcesz osiągnąć,

M - measurable - mierzalny - określony liczbowo, dzięki czemu będziesz w stanie oszacować stopień realizacji celu,

A - achievable - osiągalny - bądź realistą, zbyt ambitne cele osłabiają wiarę w siebie i motywację do działania,

R - relevant - istotny - realizacja postanowienia powinna stanowić istotny krok naprzód, formę rozwoju i być dla Ciebie czymś ważnym, aby "chciało Ci się" poświęcić czas i wysiłek,

T - time-bound - określony w czasie - koniecznie określ termin realizacji postanowienia, czyli tzw. deadline.

Przykładowo postanowienie brzmiące "schudnę w Nowym Roku" ma mniejszą szansę powodzenia niż "od 4 stycznia będę ćwiczyć zumbę raz w tygodniu po 60 minut i do 31 grudnia schudnę 7 kg".

Bez względu na to, czy definiujesz postanowienia biznesowe, czy te dotyczące życia prywatnego, trzymaj się zasady SMART, aby już na etapie pomysłu zwiększyć swoją szansę na sukces.

 

#2 Wybierz jedno postanowienie.

Jeżeli w przeszłości nie udało Ci się dotrzymać postanowień noworocznych, możliwe, że było ich po prostu za dużo. Dobrą praktyką jest skupienie się na jednym celu, aby nie rozpraszać swojej uwagi i wysiłku. Zdecyduj, które postanowienie jest dla Ciebie najbardziej istotne i zacznij pracę nad nim w pierwszej kolejności. Jeżeli zauważysz, że idzie Ci świetnie i działania z nim związane weszły Ci w nawyk, wtedy możesz zastanowić się nad kolejnym postanowieniem.

 

#3 Gdy się człowiek śpieszy...

Jeżeli nam na czymś zależy, powinniśmy poświęcić temu więcej czasu i uwagi. Podobnie jest z postanowieniami. Wymyślone na szybko, w oparciu o modę lub czyjąś sugestię mają mniejszą szansę na realizację. Postanowienie powinno wynikać z Twoich własnych przemyśleń i potrzeb. Jest to projekt roczny, dlatego dobrze się zastanów, na co chcesz poświęcić tyle czasu. Czyjeś pomysły, nawet te najlepsze, niekoniecznie wzbudzą w Tobie prawdziwą motywację i silną wolę. Daj sobie czas na przemyślenie, co jest dla Ciebie ważne i co naprawdę chcesz zmienić.

 

#4 Ucz się na błędach.

Jeżeli nie udało Ci się dotrzymać postanowień z poprzedniego roku, przeanalizuj dlaczego tak się stało. Może były nierealne i szybko spadła Ci motywacja lub po prostu okazały się mało istotne i szkoda Ci było na nie czasu? Sprawdź, czy były zgodne z zasadą SMART. Zapisz swoje wnioski i zastanów się, jak możesz uniknąć dotychczasowych błędów.

 

#5 Zapisz swoje postanowienie w widocznym miejscu.

Kiedy już znajdziesz swoje postanowienie i zdefiniujesz je w odpowiedni sposób, zapisz je i powieś w widocznym miejscu. Niech codziennie "na Ciebie patrzy" i motywuje do działania.

 

#6 Monitoruj i zapisuj postępy.

Nic tak nie motywuje jak efekty wykonanej pracy. Podziel swój cel na mniejsze etapy, aby zapewnić sobie uczucie "zakończonego zadania". Zapisuj regularnie poziom realizacji celu. Wyniki możesz zapisywać w widocznym miejscu, tuż obok zdefiniowanego celu, np. jaki procent zamierzonego wyniku udało Ci się już osiągnąć. Motywacji nigdy za wiele.

 

#7 Nagradzaj się.

Nie czekaj na koniec roku. Każdy mały sukces warto celebrować. Zastanów się, jaki mały prezent chcesz sobie sprawić za osiągnięcie kolejnych etapów w drodze do realizacji celu. Niech to będzie dla Ciebie motywacja do dalszej pracy nad sobą i wysiłku.

 

#8 Podziel się swoim postanowieniem z innymi.

Publiczna deklaracja będzie dla Ciebie dodatkową motywacją i presją, aby przedwcześnie się nie poddać. Opowiedz bliskim o swoim postanowieniu. Możesz ich nawet poprosić, aby Cię pilnowali (lub chociaż nie kusili), jeśli postanowienie wiąże się z walką z przyzwyczajeniami (np. rezygnacja ze słodyczy czy rzucenie palenia).

 

#9 Nie zwlekaj z rozpoczęciem działań.

Jeśli już wiesz, co dokładnie chcesz osiągnąć, zacznij działać od razu. Im dalszy termin rozpoczęcia realizacji postanowienia, tym większe prawdopodobieństwo, że nigdy się za nie nie zabierzesz. Odkładanie działań na później jest pierwszym krokiem do rezygnacji z postanowień.

Mówiąc wprost: albo naprawdę chcesz coś zmienić i nie zwlekasz z działaniem albo nie ma sensu łudzić się, że w przyszłości będą bardziej sprzyjające warunki lub większa motywacja. Odkładanie rozpoczęcia pracy nad postanowieniem spowoduje tylko niepotrzebne wyrzuty sumienia.

 

#10 Potknięcia to ludzka rzecz.

Opóźnienia w realizacji, potknięcia i słabsze momenty to coś zupełnie normalnego. Pamiętaj, dopóki walczysz, jesteś zwycięzcą. Nie zniechęcaj się, jeśli miałaś/eś chwilę słabości. Wstań i spróbuj jeszcze raz. Pamiętaj, że nawet jeśli nie osiągniesz celu w 100%, ale uda Ci się zrobić postęp, będzie to powód do dumy. Każdy progres jest sukcesem.

 


Jeżeli marzysz o swoim biznesie, ale wiesz, że nie jest możliwe jego otworzenie w Nowym Roku, nic nie stoi na przeszkodzie, aby Twoim postanowieniem było odpowiednie przygotowanie się. W ramach celów rocznych możesz opracować model biznesowy, przygotować identyfikację wizualną, zaplanować budżet, odłożyć oszczędności na start, przeczytać książkę/e-booka, zdobyć odpowiednie certyfikaty lub ukończyć szkolenie. Osiąganie celów, które zbliżają Cię do Twojego marzenia, jest już formą jego realizacji. Nie ma większej radości niż spełnianie marzeń, dlatego nie czekaj i nazwij je planem.

Trzymam kciuki za dobre decyzje i realizację Twoich postanowień noworocznych!

Podobały Ci się porady? Interesuje Cię tematyka związana z rozkręcaniem swojego biznesu? Planujesz lub zaczynasz rozwijać swój biznes? Zainwestuj w instrukcję, w której krok po kroku opisane są wszystkie czynności związane z budowaniem biznesu od zera.


Czy ten tekst był dla Ciebie wartościowy? Jeśli tak, poleć go proszę znajomym, którym też się przyda ta wiedza lub napisz swoją opinię w komentarzu.

2 Odpowiedzi

  1. […] z wyznaczonych celów. Pisałam o tym w poście o postanowieniach noworocznych, który znajdziesz tutaj. Zanim zaczniesz działać, wyznacz sobie cel zgodnie z metodą […]

  2. […] w stanie zrealizować (o postanowieniach noworocznych i skutecznym wyznaczaniu celów przeczytasz tutaj). Czy naprawdę mamy motywację do realizacji wyznaczonych celów lub czy faktycznie właśnie na […]

Zostaw Komentarz