Wiosenne porządki w firmie

with Brak komentarzy

wiosenne porządki w twojej firmie

 

Wiosna! Wszystko budzi się do życia! Jej początek to jednocześnie koniec pierwszego kwartału, czyli idealny moment na porządki w Twojej firmie. Dlaczego warto je przeprowadzić i jak się do tego zabrać, dowiesz się w poniższym wpisie.

 

#1 Uporządkowanie dokumentów i zaległych spraw.

Po grudniowym zamknięciu roku, w ciągu kolejnych 3 miesięcy z pewnością zdążyły nagromadzić się nowe papiery do uporządkowania, materiały szkoleniowe do przeczytania lub inne zaległe sprawy do załatwienia. Im mniej wiszących nad głową wyrzutów sumienia, tym lepiej. Dlatego warto regularnie poświęcić jeden dzień lub tydzień (jeśli ilość spraw tego wymaga), aby zająć się tyko i wyłącznie sprawami, które nie są pilne, ale (z punktu widzenia rozwoju firmy) ważne.

 

#2 Weryfikacja planów, założeń i postanowień.

Nowy Rok napawa nas motywacją do działania i wprowadzania zmian, co często kończy się zbyt ambitnymi wymaganiami wobec siebie i firmy. Pierwszy kwartał to wystarczający okres, aby stwierdzić, czy nasze plany i postanowienia jesteśmy w stanie zrealizować (o postanowieniach noworocznych i skutecznym wyznaczaniu celów przeczytasz tutaj). Czy naprawdę mamy motywację do realizacji wyznaczonych celów lub czy faktycznie właśnie na tym powinniśmy się skupić w zakresie rozwoju swojego biznesu? Może rzeczywistość pokazała, że trzeba zająć się czymś zupełnie innym?

Po takiej analizie możemy dojść do jednego z dwóch wniosków: "coś poszło nie tak i muszę zmodyfikować swoje plany" lub "super, wszystko idzie zgodnie z planem, są już pierwsze efekty, oby tak dalej".

Bez względu na to, który punkt obrazuje Twoją sytuację, warto się zatrzymać i ocenić, jak się sprawy mają. Jeśli coś poszło nie tak, im szybciej wprowadzisz zmiany, tym lepiej dla Twojej firmy. Nie czekaj na koniec roku, aby przed Świętami ze smutkiem stwierdzić, że znowu nie udało się dotrzymać postanowień. Zostało jeszcze 3/4 roku, to wystarczający czas, aby móc mu w grudniu przyznać tytuł "Roku sukcesów".

Natomiast jeśli jesteś mistrzem strategii i faktycznie prace idą zgodnie z harmonogramem, to równie ważne jest, aby co jakiś czas sprawdzać wyniki i celebrować (nawet te małe) sukcesy. Świadomość robienia dobrej roboty w połączeniu z wiosenną energią doda Ci skrzydeł i jeszcze więcej radości z działania.

 

#3 Eliminacja tego, czego nie chcesz.

I ostatni, mój ulubiony punkt. Wiosenne porządki w głowie. To najtrudniejsze i najważniejsze zadanie. Uporządkowanie myśli i założeń, przyznanie się samemu sobie do tego, że może trzeba zmienić kierunek i zająć się tym, co nam przynosi radość i pomaga spełniać marzenia. Nie jest to łatwe zadanie, ale w prosty sposób można je porównać do wiosennych porządków w domu.

Przeglądamy swoje rzeczy, mając nadzieję, że uda nam się wyrzucić 3/4 zawartości szafy, ponieważ od lat większość zawartości jest nieużywana, tylko się kurzy i zajmuje miejsce. Wpada nam w ręce coś, czego wcale nie używamy i nie potrzebujemy, ale z jakiegoś powodu (może to być sentyment lub zwyczajna wrodzona zdolność chomikowania wszystkiego, bo kiedyś się przyda) nie chcemy tego wyrzucić. Znasz to uczucie?

Jak się to ma do firmy? Tymi rzeczami, które musimy wyrzucić to czynności, które wykonujemy lub obszary firmy, których nie warto rozwijać. Mogą to być też Klienci, czyli grupa docelowa. Czy faktycznie chcę pracować dla tego typu Klienta, który początkowo został zdefiniowany? Może warto zmodyfikować swoją ofertę pod inny typ odbiorców. A może potrzebujesz zmienić dostawców czy partnerów biznesowych? Współpracujesz z nimi od lat, ale czujesz, że masz dość tej współpracy. Jednak ciągle odkładasz tę zmianę na później? Może jest inny obszar Twojego biznesu, który Cię po prostu męczy, jednak brak czasu powoduje, że ciągle nic z tym nie robisz?

 

#4 Kontrola, czy mój biznes jest zbieżny z moimi potrzebami?

Pamiętaj, że pomysł na biznes to pomysł na siebie. Bardzo często kierunki rozwoju firmy uzależniamy od zmieniających się wymagań Klientów, jednocześnie zapominając o naszych własnych potrzebach (które również się zmieniają). Projektując swój biznes powinniśmy stworzyć sobie pracę marzeń. Jednak wszelkiego rodzaju modyfikacje mogą w międzyczasie doprowadzić do wypaczenia wstępnych założeń.

Czy udało Ci się stworzyć firmę, o jakiej marzyłaś/eś? Czy tak to sobie wyobrażałaś/eś? Co ewentualnie się nie zgadza i dlaczego? Czy możesz coś z tym zrobić? Może warto odważyć się na kolejny przełomowy krok, aby pozbyć się niepotrzebnego ciężaru w swojej codzienności? Ty jesteś sterem i okrętem w swojej firmie i możesz ją zmieniać, przeorganizowywać, dostosowywać do swoich potrzeb według własnego uznania. To jest tak piękne, że aż trudno w to uwierzyć. Przez to często wiele osób wpada w pułapkę tworząc sobie gorsze warunki, niż te, od których się uciekło na etacie. Zrób porządek w swojej głowie i odpowiedz sobie na pytanie, czy o to Ci chodziło?

 


Podobały Ci się porady? Interesuje Cię tematyka związana z rozkręcaniem swojego biznesu? Planujesz lub zaczynasz rozwijać swój biznes? Zainwestuj w instrukcję, w której krok po kroku opisane są wszystkie czynności związane z budowaniem biznesu od zera.


Czy ten tekst był dla Ciebie wartościowy? Jeśli tak, poleć go proszę znajomym, którym też się przyda ta wiedza lub napisz swoją opinię w komentarzu.

 

Zostaw Komentarz